KS Skra Częstochowa - strona nieoficjalna

Ładowanie...

5 szkodliwych substancji dla dziecka

5 szkodliwych substancji, które negatywnie wpływają na zachowanie dziecka

Tak, jak dbamy o to, żeby dzieci nie spożywały nadmiernej ilości cukru, zwracamy uwagę na to, żeby nie sięgały po żywność z konserwantami. Chemiczne dodatki do jedzenia zakwalifikowano jako jedną z przyczyn nadmiernego pobudzenia dzieci i ich agresywnych zachowań.

Komisja ds. zdrowego żywienia (Food Commission) działająca w Wielkiej Brytanii przeprowadziła badania, na podstawie których stwierdziła, że barwniki i konserwanty dodawane do produktów dla dzieci wpływają negatywnie na ich zachowanie. Badaniu zostały poddane 3-latki, które przez określony czas spożywały soki z dodatkiem barwników i/oraz benzoesanu sodu (ilość konserwantów i barwników dodana do soków była zgodna z przyjętymi normami lub nieznacznie zwiększona). Dzieci wykazywały zwiększony brak koncentracji, szybciej się denerwowały i miały problemy z zasypianiem. Po odstawieniu soków z konserwantami zachowanie dzieci wróciło do normy. Firmy produkujące słodycze (kolorowe cukierki, gumy do żucia czy ciasteczka) bronią się przed oskarżeniami i twierdzą, że stosują zatwierdzone normy oraz że dzieciom nic nie grozi w konsekwencji spożywania tych produktów. Dla zdrowia naszych maluchów i starszaków warto jednak unikać potencjalnie niebezpiecznych dodatków.

Lista szkodliwych substancji:
1.Sztuczne barwniki– wszystkie barwniki oznaczone E100 do E199.
2.Konserwanty– w szczególności E320 (butylowany hydroksyanizol), azotan sodu, benzoesan sodu.
3.Sztuczne słodziki– aspartam, acesulfam K, sacharyna.
4.Dodatkowy cukier– syrop glukozowo-fruktozowy, syrop fruktozowy, dekstroza, itp.
5.Sól– wybieraj produkty z jak najniższą zawartością soli.

Jak ograniczać spożywanie konserwantów w diecie dziecka

1. Stwórz listę produktów, które zjada dziecko

Przez kolejny tydzień prowadź dziennik produktów spożywanych przez dziecko. Zanotuj również to, co dziecko zjada w szkole. Uwzględnij wszystkie przekąski, bo to w nich może kryć się najwięcej konserwantów (żywność przetworzona, napoje gazowane, itp.).

2.Wybieraj żywność ekologiczną i produkty pełnowartościowe

Zbilansowana dieta dziecka i posiłki zawierające produkty zbożowe o jak najmniejszym stopniu oczyszczenia (np. pełnoziarniste makarony, kasze, ciemny ryż) a także warzywa na długo nasycą dziecko i powstrzymają je przed chęcią zjedzenia czegoś niezdrowego.

3.Wybieraj produkty z etykietą „bez konserwantów”

Produkty bez konserwantów nie zawierają w swoim składzie również dodatków, które wcześniej mogły być poddane konserwowaniu. Jeśli na opakowaniu napisane jest, że produkt nie ma dodatku konserwantów, nie zawsze oznacza to, że jest zupełnie wolny od szkodliwych substancji. Dla przykładu: większość produktów cukierniczych zawiera tłuszcz, który wcześniej był konserwowany przy użyciu BHA (E320) lub BHT (E321).

4.Czytaj etykiety

Poniższa lista zawiera konserwanty, które najczęściej wywołują u dzieci alergie i są podejrzewane o działanie rakotwórcze.
•przeciwutleniacze BHA i BHT
•galusan propylu (E310)
•azotan sodu/azotany
•siarczyny (dwutlenek siarki, siarczyn sodu, wodorosiarczyn sodu i potasu, disiarczyn sodu i potasu)
•bromian potasu (E924)
•błękit brylantowy FCF (E133)
•barwnik zielony E143
•erytrozyna (E127)
•tartrazyna (E102)
•żółcień pomarańczowa FCF (E110)
•glutaminian sodu
•acesulfam K

Jeśli dziecko nagle staje się agresywne, ma wahania nastrojów i często towarzyszy mu zły humor, przyczyną może być właśnie nadmierna ilość konserwantów i cukru w jego diecie. Wprowadź do jadłospisu dziecka jak najwięcej warzyw i owoców, pełnowartościowe białko oraz produkty nierafinowane i wyklucz słodycze oraz przetworzone dania.

pon.

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Ajaks Częstochowa ISkra Częstochowa I
Ajaks Częstochowa I 4:3 Skra Częstochowa I